Tramwaj Ring wrócił do Gdańska po 30 latach! Zobaczcie go na zdjęciach! [GALERIA, WIDEO]

Tramwa Ring wrócił do Gdańska 20 Tramwaj Ring wrócił do Gdańska [ZDJĘCIA]
Tramwa Ring wrócił do Gdańska / Łukasz Koczkodaj
Ilustracja do artykułu: Tramwaj Ring wrócił do Gdańska po 30 latach! Zobaczcie go na zdjęciach! [GALERIA, WIDEO]

Przez ostatnie lata stacjonował w Krakowie. Wyremontowany i pomalowany w barwy Wolnego Miasta Gdańska, znów będzie jeździł po tutejszych torach. Oficjalna prezentacja już w marcu!

Tramwaje Ring produkowane były przez Waggonfabrik Danzig w 1930 roku. Powstały z myślą o trasie z ul. Łąkowej do ul. Legionów. Modeli z serii TW269 powstało jedynie sześć. Nazwa Ring pochodzi od ówczesnej nazwy ul. Kościuszki - Ringstrasse. 

Tramwaje te woziły mieszkańców Gdańska do końca lat 50. Większość z nich została przerobiona na jednostki techniczne. Dwa egzemplarze w połowie lat 80. trafiły do Krakowa, gdzie przez 30 lat nic się z nimi nie działo. Planowano tam utworzyć muzeum komunikacji miejskiej, jednak inwestycja nie doszła do skutku. Teraz jeden z nich powrócił do Gdańska. 

Wydali na niego ponad 900 tys. zł

Ring to tramwaj dwukierunkowy o konstrukcji metalowo-drewnianej. Był budowany według trendów panujących w latach 30. Wnętrze jest wykonane z elementów drewnianych w kolorze ciemnej wiśni, zaś on sam przypomina o historii pierwszych tramwajów elektrycznych. 

Teraz gdański tramwaj został wyremontowany w Stacji Obsługi i Remontów MPK w Krakowie. Dzięki staraniom pasjonatów oraz ZKM Gdańsk, udało się przywrócić go do życia. Cały remont kosztował ok. 920 tys. złotych. 

Przez ostatnich kilka dni woził on mieszkańców Krakowa. Na początku marca zostanie zaś oficjalnie zaprezentowany władzom i mieszkańcom Gdańska i dołączy do floty zabytkowych tramwajów, jakie posiada ZKM Gdańsk.

Zgodnie z zapowiedziami władz MPK Kraków, drugi tramwaj typu TW269 także zostanie odremontowany i trafi do tamtejszej floty tramwajów zabytkowych. Także ZKM Gdańsk zapowiada już sprowadzenie kolejnych takich okazów do miasta.

Tak tramwaj Ring jeździł po torach w Krakowie:


Materiał przygotował nasz współpracownik, Łukasz Koczkodaj.

Czytaj także: Uwaga, Gdańsk! Szykują się utrudnienia w ruchu. Od piątku Okopowa w rozkopach!

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony będą najdroższym polskim filmem wszech czasów jednak według specjalistów, jego budżet powinien być dwukrotnie większy niż do tej pory zakładano! Co jeszcze wiemy o powstającym dziele?

11 min
Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca to spektakularne i rzadkie zjawisko astronomiczne, które będziemy mieli okazję podziwiać już 21 sierpnia. Umożliwi nam to transmisja na żywo. Gdzie oglądać całkowite zaćmienie Słońca 2017?

1 godz. 6 min.
10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

Wakacje szkodzą zdrowiu? Niektórym na pewno! Sprawdź, co przytrafiło się największym wakacyjnym pechowcom i nie popełnij ich błędu, podczas swojego urlopu.

1 godz. 7 min.
Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak w Azja Express 2. Kim jest kolega Joanny Przetakiewicz? To on jest odpowiedzialny za wizualizację wizyty u Ellen DeGeneres!

1 godz. 10 min.

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy